OK Orinto Kortlö 2004-05-01 21:37
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2004

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80  (7)       2510 m                      

    1          Arne Jörlid               24    20 Toarps OK                    32:15 G        
    2          Åke Andersson             21     6 IFK Göteborg                 32:44 G        
    3          Gustav Elvmyr                    6 Göteborgs Spårvägars GI      36:48 G        
    4          Åke Ternemyr              24     6 FK Herkules                  37:43 S        
    5          Gunnar Johansson          20    20 Horreds SK                   41:16 S        
    6          Arne Sandström            21     6 IK Stern                     58:13          
    7          Erik Sillerström          19    20 OK Skogshjortarna            59:22          



H75  (6)       2510 m                      

    1          Olle Gottfridsson         29    20 SOK 68                       32:38 G        
    2          Mats Lomås                27    20 OK Tranan                    34:11 G        
    3          Ture Gunnarsson           28     6 Göteborg-Majorna OK          35:57 G        
    4          Bengt Borg                26     6 Göteborg-Majorna OK          39:04 S        
    5          Lars-Gunnar Enström       29    20 OK Tranan                    47:54 B        

               Gösta Pettersson          29     6 IK Uven                   ej start          



H70  (20)      2690 m                      

    1          Leif Hjertqvist           34     6 IK Stern                     25:25 G        
    2          Bertil Johansson          31    20 Kinnaströms SK               27:32 G        
    3          Yngve Malmlöf             31    20 Floby OK                     30:01 S        
    4          Urban Jacobsson           33     7 FK Friskus Varberg           30:15 S        
    5          Åke Hermansson            31     6 Tolered-Utby Ol-klubb        30:25 S        
    6          Lennart Olsson            34     6 Kungälvs OK                  31:04 S        
    7          Björn Broman              31     6 Göteborg-Majorna OK          31:12 S        
    8          Evald Stensson            33    20 Kinnaströms SK               33:32 S        
    9          Sten Johansson            34    20 OK Kullingshof               33:52 S        
   10          Sten Carlsson             32     6 Sävedalens AIK               33:59 S        
   11          Rolf Forsman              31     6 Tolered-Utby Ol-klubb        35:11 S        
   12          Erik Johansson                   6 Göteborgs Spårvägars GI      35:33 S        
   13          Jonny Blomqvist           31     6 Göteborg-Majorna OK          36:50 S        
   14          Lasse Olsson              32     7 IK Trenne Ullared            37:17 B        
   15          Rolf Osbeck               33     6 Tolered-Utby Ol-klubb        43:27          
   16          Sven Håkansson            32    20 Skene Sim o IS               44:10          
   17          Nils Andersson            30    20 Skene Sim o IS             1:00:30          

               Carl-Henrik Hallberg      32     6 IK Uven                   Ej godk.          
               Bertil Johansson          34    20 Bredareds IF              ej start          
               Viggo Svenson             33    20 OK Mark                   ej start          



H65  (25)      2690 m                      

    1          Roland Dahl               38     6 IFK Göteborg                 21:42 G        
    2          Håkan Skogum              37    20 Skene Sim o IS               23:01 G        
    3          Ingemar Alfredsson        37     6 IK Uven                      25:18 S        
    4          Roland Johansson          39    20 OK Tranan                    25:29 S        
    5          Lennart Östanbäck         36    20 IK Ymer                      25:33 S        
    6          Roland Aasa               37     6 IK Uven                      25:40 S        
    7          Roland Brandshage         38     6 Sävedalens AIK               27:20 S        
    8          Alf Kinn                  35    20 Kinnaströms SK               27:35 S        
    9          Göran Olofsson            37     7 Fjärås AIK                   27:54 S        
   10          Rolf Tollesson            39     6 OK Alehof                    28:34 S        
   11          Kurt Rydin                38    20 OK Tranan                    28:47 S        
   12          Lennart Nilsson           37    20 IK Ymer                      28:58 S        
   13          Karl-Erik Holmberg        36     7 Fjärås AIK                   30:44 S        
   14          Åke Hogedal               35     6 Kungälvs OK                  31:36 B        
   15          Arne Boge                 39     6 OK Alehof                    34:48          
   16          Bernt Fredriksson         39     6 Sjövalla FK                  36:26          
   17          Agne Östensson            36     6 Tolered-Utby Ol-klubb        37:00          
   18          Sten Hjelm                38    20 OK Tranan                    38:19          
   19          Totte Holm                35    20 OK Räven                     41:53          
   20          Roland Wentzel            35     6 Kungälvs OK                  41:58          
   21          Gunnar Bylund             38    20 Rydboholms SK                44:13          
   22          Ragnar Gudmundsson        38     7 IF Rigor                     44:38          
   23          Bertil Andersson          38     7 FK Friskus Varberg           46:49          
   24          Rolf Bååth                38    20 Hestra IF                    52:24          

               Ingvar Josefsson          37    20 Rydboholms SK             ej start          



H60  (36)      3200 m                      

    1          Kalle Johansson           44    20 OK Skogshjortarna            24:21 G        
    2          Henrik Hvoslef                     Bækkelaget                   26:32 G        
    3          Gösta Drotz               41    20 Hestra IF                    27:49 G        
    4          Lars Finbom               42     6 OK Landehof                  28:02 S        
    5          Dag Lorén                 44    20 OK Frisene                   28:18 S        
    6          Lars Tuvesson             44    20 Ulricehamns OK               28:20 S        
    7          Ronny Andersson           42    20 OK Skogshjortarna            29:42 S        
    8          Kjell-Åke Isaksson        43    20 OK Skogshjortarna            30:05 S        
    9          Karl-Axel Johansson       42     6 IK Uven                      31:23 S        
   10          Rune Spetz                42    20 Nitta IF                     31:39 S        
   11          Olle Hermansson           42    20 IK Ymer                      32:43 S        
   12          Gert Johansson            41    20 IK Gandvik                   32:47 S        
   13          Lars Knutsson             43    20 Skene Sim o IS               35:21 B        
   14          Leif Nilsson              43     6 Göteborgs SK                 35:31 B        
   15          Arne Lorén                43    20 OK Frisene                   35:34 B        
   16          Harry Lundström           42     7 OK Löftan                    35:38 B        
   17          Ingemar Lindblom          44     6 IFK Göteborg                 36:04 B        
   18          Bengt Börjesson           44     6 OK Alehof                    36:35 B        
   19          Kjell Johansson           44    20 Skene Sim o IS               37:44 B        
   20          Lars-Erik Fägersten       42    20 Skene Sim o IS               37:56 B        
   21          Bertil Ingemarsson        43    20 Hestra IF                    38:22          
   22          Acke Wåhlander            46     6 Göteborg-Majorna OK          39:12          
   23          Sune Mentor               43     6 Göteborg-Majorna OK          39:49          
   24          Göran Börjesson           40     6 OK Alehof                    41:01          
   25          Conny Tisell              43     6 Lerums SOK                   41:34          
   26          Percy Carlsson                   6 Göteborgs Spårvägars GI      42:32          
   27          Ingvar Ottosson           40     6 Göteborg-Majorna OK          42:42          
   28          Håkan Junfors             44    20 OK Skogshjortarna            43:53          
   29          Melvin Kristiansen        40     7 IF Rigor                     45:51          
   30          Hans Johansson            42     6 IK Stern                     46:33          
   31          Bengt Hansson             41     7 OK Löftan                    48:28          
   32          Alf Kjellberg             41    20 Bredareds IF                 57:41          

               Roger Jacobsson           43     6 Frölunda OL               Ej godk.          
               Stig Wallin               40     6 Lerums SOK                ej start          
               Bo Lundqvist              42    20 Svenljunga OK             ej start          
               Björn Arnesson            40    20 Skene Sim o IS            ej start          



H55  (19)      3220 m                      

    1          Rune Larsson              49    20 OK Skogshjortarna            24:06 G        
    2          Bo-Göran Gunnarsson       45    20 OK Mark                      29:25 S        
    3          Jan Larsson               45     6 Sävedalens AIK               31:55 S        
    4          Jukka Rankanen            45     6 Sjövalla FK                  32:25 S        
    5          Lars-Olof Dahlberg        48     6 OK Landehof                  32:28 S        
    6          Roland Larsson            49     6 Tolered-Utby Ol-klubb        33:45 S        
    7          Hans Carlstedt            46     6 Sävedalens AIK               34:08 S        
    8          Thomas Åberg              45     6 Tolered-Utby Ol-klubb        34:18 S        
    9          Sture Grytheim            47    20 Elfsborg SOK                 34:43 S        
   10          Björn Lekman              44     7 IF Rigor                     35:26 B        
   11          Stig Bertilsson           48    20 OK Räven                     35:44 B        
   12          Kurt-Åke Karlsson         45     6 Sjövalla FK                  36:27 B        
   13          Lars Österberg            48     6 Sävedalens AIK               36:31 B        
   14          Claes Lindegårdh          48     6 Tolered-Utby Ol-klubb        38:37          
   15          Henry Svensson            46    20 SOK 68                       41:59          
   16          Ingemar Kallin            48    20 SOK 68                       44:34          

               Anders Davidson           49    20 OK Räven                  Ej godk.          
               Kurt Svensson             45    20 OK Mark                   ej start          
               Lars-Göran Axmalm         46     6 Sävedalens AIK            ej start          



H55 MOTION  (3 2140 m                      

    1          Stig Hjortvall            48    20 Bredareds IF                 19:12 S        
    2          Hasse Johansson           45    20 Trollhättans SOK             26:40 B        
    3          Jerry Andersson           49    20 IK Ymer                      41:39          



H50  (25)      3490 m                      

    1          Yngve Norell              52     6 FK Herkules                  26:26 G        
    2          Krister Caarp             54    20 SOK 68                       27:45 G        
    3          Bo Herdersson             51    20 OK Mark                      28:09 G        
    4          Lennart Hålsjö            54     6 OK Alehof                    28:30 G        
    5          Ingemar Gunnarsson        53     6 Lerums SOK                   30:46 S        
    6          Per Ivarsson              50    20 Trollhättans SOK             31:10 S        
    7          Stefan Millegård          51     6 Sävedalens AIK               31:46 S        
    8          Bo Edespong               53     7 FK Friskus Varberg           32:19 S        
    9          Gunnar Vejedal            53    20 OK Mark                      32:20 S        
   10          Per Fredriksson           50    20 OK Skogshjortarna            32:42 S        
   11          Sören Kaspersson          53    20 Fritsla VIK                  32:58 S        
   12          Sven-Erik Molander        50     6 Tolered-Utby Ol-klubb        34:52 S        
   13          Håkan Fredman             53    20 Hestra IF                    35:19 S        
   14          Sten Blomström            51     6 IK Stern                     36:37 S        
   15          Stig-Ove Djurbäck         54    20 Kinnaströms SK               38:43 B        
   16          Ulf Jogbratt              50    20 OK Tranan                    39:25 B        
   17          Lars-Göran Pettersson     54    20 SOK 68                       40:20 B        
   18          Björn Engström            50     6 Lerums SOK                   40:55 B        
   19          Bo Månsson                53     7 OK Löftan                    41:52          
   20          Anders Kumlin             50    20 IK Ymer                      48:47          
   21          Leif Aronsson             52    20 Kinnaströms SK               56:44          
   22          Steve Svantesson          52    20 IK Ymer                      59:17          

               Anders Mohlin             51     6 IK Stern                  Ej godk.          
               Stanley Mattsson          50     6 IK Uven                   Ej godk.          
               Hans Ekberg               53    20 Trollhättans SOK          ej start          



H45  (39)      3780 m                      

    1          Lennart Karlsson          57    20 OK Mark                      26:24 G        
    2          Christer Hermansson       58     6 Tolered-Utby Ol-klubb        29:06 G        
    3          Clas Johansson            58    20 Bredareds IF                 29:32 G        
    4          Per-Olof Larsson          55    20 Hestra IF                    29:51 G        
    5          Roland Johansson          58    20 Hestra IF                    30:26 S        
    6          Roger Andersson           55    20 Ulricehamns OK               30:43 S        
    7          Jörgen Ivarsson           58    20 Hestra IF                    30:47 S        
    8          Asgeir Edvardsen          58     6 Göteborg-Majorna OK          31:09 S        
    9          Mikael Bodén              55    20 OK Mark                      31:57 S        
   10          Tomas Karlsson            56    20 OK Skogshjortarna            32:00 S        
   11          Christer Bergagård        58     6 Tolered-Utby Ol-klubb        33:25 S        
   12          Bo Josefsson              59    20 Rydboholms SK                34:36 S        
   13          Bertil Axbom              56     6 OK Landehof                  34:44 S        
   14          Owe Svensson              58    20 OK Tranan                    35:19 S        
   15          Egon Johansson            56    20 OK Tranan                    36:44 S        
   16          Lars Eriksson             59    20 Skene Sim o IS               38:01 B        
   17          Bertil Thomas             58     6 Lerums SOK                   38:43 B        
   18          Anders Spåner             57     6 Sävedalens AIK               39:00 B        
   19          Anders Johansson          57    20 Hestra IF                    39:11 B        
   20          Dan Leandersson           55    20 Kinnaströms SK               39:56 B        
   21          Ingemar Bertilsson        57     6 FK Herkules                  40:22 B        
   22          Hans Garmer               59     6 IF Marin Väst                40:32 B        
   23          Magnus Uppström           59     6 FK Herkules                  41:03          
   24          Erik Sparrevik            57     6 Lerums SOK                   41:12          
   25          Tor Ehlersson             59     6 Sjövalla FK                  47:39          
   26          Klas Olofsson             55    14 Anderstorps OK               47:59          
   27          Peter Ramle               58     6 Sjövalla FK                  48:47          
   28          Göran Håkansson           57     6 IK Uven                      49:38          
   29          Bengt Kvarnström          57     6 OK Landehof                  53:24          
   30          Henrik Carlsson           57     6 IK Uven                      57:54          
   31          Jan Fonselius             56     6 IF Marin Väst                59:41          

               Johan Wedlin              55     6 Sävedalens AIK            Ej godk.          
               Ulf Sundin                58     6 Göteborg-Majorna OK       Ej godk.          
               Lars Alenius              58     6 Sävedalens AIK            Ej godk.          
               Lars Stålheim             57     6 Sävedalens AIK            Ej godk.          
               Johan Magnusson           58     6 FK Herkules               ej start          
               Bengt Petersson           57    14 IK Hakarpspojkarna        ej start          
               Stefan Jansson            58     6 Lerums SOK                ej start          
               Anders Larsson            55     6 OK Landehof               ej start          



H45 MOTION  (6 2650 m                      

    1          Göran Eklöf               53    20 IK Ymer                      32:29 S        
    2          Rune Olausson             50     2 OK Gipen                     34:08 S        
    3          Roger Pehrson             57    20 Kinnaströms SK               34:29 S        
    4          Carl-Erik Johnsson        50    20 Kinnaströms SK               35:13 S        
    5          Uno Lundkvist             53    13 Malmö OK                     40:50 B        
    6          Jörgen Estving            52     6 Lerums SOK                   40:58 B        



H40  (25)      3900 m                      

    1          Bertil Åkesson            63    20 Skene Sim o IS               23:56 G        
    2          Lennart Josefsson         60    20 Rydboholms SK                25:57 G        
    3          Maths Carlsson            61     6 Tolered-Utby Ol-klubb        26:43 G        
    4          Hans Hultman              62     6 Sävedalens AIK               26:45 G        
    5          Ulf Wallin                60     6 Sjövalla FK                  27:10 S        
    6          Peter Nilsson             64    20 OK Tranan                    28:01 S        
    7          Niklas Andersson          64    20 Kinnaströms SK               28:27 S        
    8          Christer Borg             63     6 Göteborg-Majorna OK          29:24 S        
    9          Magnus Joelsson           61    20 SOK 68                       29:25 S        
   10          Pär Gustavsson            61     6 Göteborg-Majorna OK          31:08 S        
   11          Ragnar Uppström           64     6 FK Herkules                  31:32 S        
   12          Bengt Grewin              63     6 Frölunda OL                  33:04 S        
   13          Andres Laas               61    20 OK Skogshjortarna            33:38 S        
   14          Lars-Johan Våg            61     6 Lerums SOK                   33:51 S        
   15          Per Sundqvist             64    20 OK Tranan                    33:59 S        
   16          Stefan Gustafsson         60     6 IFK Göteborg                 34:05 B        
   17          Lars Eckermark            60     6 OK Landehof                  35:32 B        
   18          Christer Carlsson         61     6 Sävedalens AIK               40:46          
   19          Anders Johansson          63    20 OK Skogshjortarna            42:56          
   20          Thomas Modig              61     6 OK Alehof                    44:33          
   21          Michael Svensson          63     6 Frölunda OL                  46:23          
   22          Kjell Einarsson           64    20 OK Skogshjortarna            48:12          
   23          Thomas Almgren            63    20 Borås GIF                    50:43          

               Patrik Fredriksson        64     6 FK Herkules               ej start          
               Magnus Ohlsson            64     6 Tolered-Utby Ol-klubb     ej start          



H35  (13)      4200 m                      

    1          Max Tholén                69    20 OK Skogshjortarna            31:04 G        
    2          Bo Hallberg               66    20 Falköpings AIK               32:15 G        
    3          Stefan Aroneng            65    20 Hestra IF                    32:48 G        
    4          Johan Mars                67    20 Kinnaströms SK               33:25 G        
    5          Ulf Karlsson              65     6 OK Alehof                    34:51 G        
    6          Henry Larsson             65    20 Bredareds IF                 34:53 G        
    7          Mårten Wikström           66     7 Halmstads OK                 40:32 S        
    8          Lars Ekman                65     7 FK Friskus Varberg           41:50 S        
    9          Mikael Gustavsson         68    13 OK Gynge                     42:21 S        
   10          Stefan Pihl               65    20 SOK 68                       43:45 S        
   11          Anders Sjöberg            65    14 OK Reftele                   44:29 S        
   12          Anders Sträng             67    20 Falköpings AIK               44:39 S        

               Nicke Johansson           66     6 OK Landehof               Ej godk.          



H35 MOTION  (3 3520 m                      

    1          Börje Öberg               63    20 OK Skogshjortarna            43:02 S        
    2          Robert Burén              64    20 IK Ymer                      52:51 S        
    3          Sven Eriksson             67     6 OK Landehof                1:14:26          



H21  (79)      4830 m                      

    1          Martin Claesson           72     6 IFK Göteborg                 28:33 G        
    2          Johan Ingemarsson         72    20 Hestra IF                    29:33 G        
    3          Pär Hansson               69     7 FK Friskus Varberg           29:57 G        
    4          Rickard Ekman             69    17 OK Roslagen                  30:17 G        
    5          Fredrik Herdersson        73    20 OK Mark                      30:20 G        
    6          Ola Tengnér               67     7 FK Friskus Varberg           30:37 G        
    7          Rickard Pentonen          83    20 Hestra IF                    31:19 G        
    8          Jon Petersson             81    14 IK Hakarpspojkarna           31:41 G        
    9          Jan Hilding               68    20 Hestra IF                    31:46 G        
   10          Johan Greger Larsson      76     6 IFK Göteborg                 31:47 G        
   11          Ola Jodal                 72     6 Göteborg-Majorna OK          31:49 G        
   12          Erik Engstrand            81     6 IFK Göteborg                 32:44 S        
   13          Jonas Hogedal             78    20 Vänersborgs SK               33:05 S        
   14          Patrik Nordgren           81     6 Sävedalens AIK               33:29 S        
   15          Martin Boberg             70     7 IF Rigor                     33:31 S        
   16          Johan Carlström           73     6 OK Landehof                  33:46 S        
   17          Roger Casal               80     6 IFK Göteborg                 33:50 S        
   18          Lars Olsson               72    20 Hestra IF                    34:02 S        
   19          Anders Ingemarsson        69    20 Hestra IF                    34:11 S        
   20          Anders Höije              80     6 Göteborg-Majorna OK          34:13 S        
   21          Fredrik Weihard           80     6 Sävedalens AIK               34:44 S        
   22          Mikael Öhgren             68     6 Sävedalens AIK               34:47 S        
   23          Fredrik Karlsson          72     6 Göteborg-Majorna OK          34:53 S        
   24          Tobias Olsson             82     6 OK Alehof                    35:39 S        
   25          Stefan Lund               62     6 IFK Göteborg                 35:51 S        
   26          Kristoffer Sideby         72     6 Göteborg-Majorna OK          36:01 S        
   27          Kalle Wrane               69     6 Sävedalens AIK               36:02 S        
   28          Lars Bengtsson            61    15 Järfälla OK                  36:16 S        
   29          Johnny Hålsjö             83     6 OK Alehof                    36:24 S        
   30          Kenneth Johansson         70    20 OK Tranan                    36:27 S        
   31          Owe Andersson             65     7 OK Löftan                    36:36 S        
   32          Martin Ottosson           74     6 Göteborg-Majorna OK          36:41 S        
   33          Jakob Physant             78     6 Göteborg-Majorna OK          36:43 S        
   34          Thomas Andersson          71    20 OK Tranan                    37:17 S        
   35          Johan Forssten            73     6 IFK Göteborg                 37:21 S        
   35          Mattias Larsson           78    20 OK Tranan                    37:21 S        
   37          Markus Nilsson            87     7 OK Nackhe                    37:29 S        
   38          Andreas Samuelsson        78    14 OK Reftele                   37:41 S        
   39          Staffan Johansson         77    20 Vänersborgs SK               38:29 S        
   40          Erik Lindblom             85     6 IFK Göteborg                 38:54 S        
   41          Oscar Svalin              82     6 OK Alehof                    39:15 S        
   42          Sven Igerud               76     7 OK Löftan                    39:36 S        
   43          Magnus Hansson            73     7 OK Löftan                    39:52 S        
   44          Lennart Bengtsson         69     7 Falkenbergs OK               40:30 S        
   45          Jörgen Ljungberg          70    13 Pan-Kristianstad             40:31 S        
   46          Björn Lindkvist           75    13 Malmö OK                     40:32 S        
   47          Anders Lövgärd            74     6 OK Alehof                    40:36 S        
   48          Peter Nordgren            74     6 Sävedalens AIK               40:57 S        
   49          William Gustavsson        73     6 OK Landehof                  41:19 B        
   50          Per-Åke Bastestad         76     6 Tolered-Utby Ol-klubb        41:39 B        
   51          Jonas Martner             75     6 Tolered-Utby Ol-klubb        42:00 B        
   52          Per Forsberg              72    20 IK Ymer                      42:23 B        
   53          Mikael Adrian             75       Åmåls OK                     42:39 B        
   54          Victor Axbom              86     6 OK Landehof                  43:18 B        
   55          Torkel Davidsson          73     7 OK Löftan                    43:34 B        
   56          Johan Karlsson            72    21 Västerås SOK                 44:24          
   57          Simon Larsson             87    20 Kinnaströms SK               44:27          
   58          Martin Johansson          72     7 Halmstads OK                 45:42          
   59          Örjan Emanuelsson         71     6 Tolered-Utby Ol-klubb        46:06          
   60          Markel Bertilsson         70    20 Hestra IF                    46:44          
   61          Anders Jonsson            77     6 IF Marin Väst                48:32          
   62          Marcus Hansson            74     6 Lerums SOK                   48:33          
   63          Per Junfors               78    20 OK Skogshjortarna            49:23          
   64          Mats Persson              70    13 Malmö OK                     50:18          
   65          Magnus Jonasson           73    13 Malmö OK                     54:29          
   66          Håkan X Nilsson           47    13 Malmö OK                     55:26          
   67          Erik Samuelsson           82    14 OK Reftele                   56:24          
   68          Mats Ljungblom            72     6 Göteborg-Majorna OK          57:27          
   69          Martin Rådbo              77     6 IF Marin Väst                58:38          

               Andreas Andersson         78    20 OK Skogshjortarna         Ej godk.          
               Thomas Kullander          69     6 Sävedalens AIK            Ej godk.          
               Anders Ryvallius          74    20 Vänersborgs SK            Ej godk.          
               Martin Jönsson            71     7 FK Friskus Varberg        ej start          
               Klas Pettersson           82     6 IF Marin Väst             ej start          
               Erik Stålnacke            77     6 IFK Göteborg              ej start          
               Stefan Larsson            80    20 Rydboholms SK             ej start          
               Johan Palmér              82    20 Ulricehamns OK            ej start          
               Henrik Wass               81    20 IF Hagen                  ej start          
               Jonas Olsson              80     6 Lerums SOK                ej start          



H20  (9)       4200 m                      

    1          William Lind              85     6 Sävedalens AIK               28:03 G        
    2          Andreas Johansson         84    20 Rydboholms SK                28:31 G        
    3          Marcus Millegård          85     6 Sävedalens AIK               29:08 G        
    4          Sebastian Edlund          84    20 IK Ymer                      32:46 S        
    5          Fajer Wennerberg          85    20 OK Klyftamo                  35:35 S        
    6          Gustav Östling            85    20 OK Skogshjortarna            38:07 S        
    7          Vidar Faxén               84     6 IK Stern                     42:38 B        
    8          Henrik Lidhage            85    20 IK Ymer                      43:23 B        
    9          Lars Strömqvist           85    20 OK Skogshjortarna            48:29          



H18  (14)      3900 m                      

    1          Markus Johansson          87    20 Rydboholms SK                25:07 G        
    2          Mattias Nilsson           88     6 OK Alehof                    25:48 G        
    3          Erik Edespong             86     7 FK Friskus Varberg           26:09 G        
    4          Daniel Hjortvall          86    20 Hestra IF                    27:39 G        
    5          Johan Alenius             86     6 Sävedalens AIK               27:52 G        
    6          Mikael Axelsson           86    20 OK Skogshjortarna            31:13 S        
    7          Erik Johansson            86    20 Falköpings AIK               32:10 S        
    8          Björn Nilsson             86     6 Kungälvs OK                  33:46 S        
    9          Robert Lind               87     6 OK Landehof                  33:55 S        
   10          Sebastian Hasselblom      86     7 FK Friskus Varberg           35:05 S        
   11          Petter Eckermark          87     6 OK Landehof                  41:06          
   12          Andreas Österlund         87    20 IK Ymer                      50:32          
   13          Johan Olofsson            87    20 OK Skogshjortarna            54:44          

               Joakim Järphag            86     6 Sävedalens AIK            ej start          



H16  (42)      3480 m                      

    1          Jens Dahlstrand           88     6 Lerums SOK                   26:31          
    2          Calle Stenberg            89    20 OK Skogshjortarna            26:36          
    3          Johan Nilsson             89     6 Kungälvs OK                  28:59          
    4          Joakim Ekedahl            88     6 Tolered-Utby Ol-klubb        29:15          
    5          Anton Svanberg            89     7 OK Löftan                    29:40          
    6          Petter Mattsson           88     6 IK Uven                      30:54          
    7          Jonathan Wentzel          89     6 Kungälvs OK                  31:17          
    8          Oscar Ivarsson            88    20 Hestra IF                    31:43          
    9          Erik Jonsson              88    20 Hestra IF                    31:54          
   10          Niklas Larsson            88    20 Bredareds IF                 31:56          
   11          Fabian Wennerberg         89    20 OK Klyftamo                  31:58          
   12          Oskar Eklöf               88    20 IK Ymer                      31:59          
   13          David Modig               88     6 OK Alehof                    32:31          
   14          Robin Swebilius           88     6 IK Uven                      32:32          
   15          Benjamin Edlund           88    20 IK Ymer                      32:35          
   16          Andreas Håkansson         89     6 Kungälvs OK                  33:26          
   17          Anton Odbro               88    20 OK Räven                     33:33          
   18          Jonas Larsson             89     6 Tolered-Utby Ol-klubb        34:12          
   19          Anton Hemlin              88     6 IK Uven                      34:56          
   20          Karl-Oskar Jogbratt       88    20 OK Tranan                    34:58          
   21          Hugo Magnusson            89     6 FK Herkules                  36:50          
   22          Anders Bergman            88     6 IK Uven                      37:37          
   23          Arvid Jogbratt            88    20 OK Tranan                    37:59          
   24          Erik Hansson              89    20 Bredareds IF                 38:34          
   25          Fredrik Norell            89     6 FK Herkules                  39:10          
   26          Albin Persson             88     6 OK Alehof                    39:22          
   27          Alexander Glaerum         88     6 IK Uven                      40:12          
   28          Johan Bregell             89     6 Lerums SOK                   40:25          
   29          Emil Johansson            88    20 Trollhättans SOK             40:57          
   30          Andreas Leandersson       88    20 Kinnaströms SK               41:10          
   31          Alexander Westberg        89    20 OK Tranan                    41:17          
   32          Mattias Andersson         89     6 FK Herkules                  41:32          
   33          Alexander Weddmark        87    20 OK Räven                     42:18          
   34          Joakim Andersson          88    20 IK Ymer                      45:06          
   35          John Kumlin               88    20 IK Ymer                      46:43          
   36          Jimmy Andersson           88    20 OK Kullingshof               51:00          
   37          Jonatan Pettersson        89    20 SOK 68                       51:08          
   38          Jens Kvarnström           89     6 OK Landehof                1:00:30          
   39          Martin Hederskog          88     3 Hjs-Vansbro OK             1:03:51          

               Jacob Gunnarsson          88     6 Lerums SOK                Ej godk.          
               Johan Boström             89    20 OK Skogshjortarna         ej start          
               Emil Johansson            88     6 Kungälvs OK               ej start          



H14  (36)      2970 m                      

    1          Anders Hedberg            90     6 Lerums SOK                   23:51          
    2          Rickard Börjesson         90    20 Hestra IF                    24:48          
    3          Simon Andersson           90    20 OK Kullingshof               25:55          
    4          Gustav Eklöf              90    20 IK Ymer                      27:52          
    5          Johan Antonsson           90     7 OK Löftan                    28:47          
    6          Sebastian Birgersson      90    20 Kinnaströms SK               29:26          
    7          Jonas Hemlin              90     6 IK Uven                      29:55          
    8          David Hansson             90    20 OK Räven                     31:34          
    9          Andreas Ullman            90     6 OK Alehof                    31:47          
   10          Andreas Doverstav         90    20 IK Ymer                      33:54          
   11          Niklas Österlund          91    20 IK Ymer                      34:56          
   12          Niclas Ståhl              90     6 Sjövalla FK                  35:37          
   13          Mikael Martinsson         91     6 Göteborg-Majorna OK          37:20          
   14          Oskar Börjesson           90    20 Ryda SK                      37:59          
   15          Daniel Josefsson          91    20 Rydboholms SK                38:51          
   16          Johan Bergagård           91     6 Tolered-Utby Ol-klubb        39:01          
   17          Hugo Engström             91     6 Lerums SOK                   39:35          
   18          Christoffer Andersson     91    20 Kinnaströms SK               40:00          
   19          Johan Sparrevik           91     6 Lerums SOK                   41:05          
   20          Richard Svensson          91     6 Frölunda OL                  43:03          
   21          John Persson              91     6 OK Alehof                    43:10          
   22          Jonas Söder               91    20 OK Mark                      44:44          
   23          Fabian Peterson           90    20 OK Räven                     46:06          
   24          Johan Carlshede           91     6 IK Uven                      47:45          
   25          Sebastian Rosenlind       91    20 OK Orinto                    49:14          
   26          Olof Carlsson             91     6 Tolered-Utby Ol-klubb        59:46          
   27          Olof Ask                  91     6 Lerums SOK                 1:05:07          
   28          Markus Hederskog          91     3 Hjs-Vansbro OK             1:07:48          
   29          David Cerwall             90     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:10:07          
   30          Simon Börjesson           91    20 Ryda SK                    1:11:16          
   31          Carl Thordenberg                20 OK Orinto                  1:18:34          

               Marcus Svalsjö            90     6 OK Landehof               Ej godk.          
               Adam Lenard               89    20 Hestra IF                 ej start          
               Daniel Thomas             90     6 Lerums SOK                ej start          
               Marcus Krona              91    20 OK Skogshjortarna         ej start          
               Johan Kvarnström          91     6 OK Landehof               ej start          



H12  (34)      2550 m                      

    1          Erik Claesson             93    20 OK Orinto                    21:42          
    2          Carl-Johan Fredman        92    20 Hestra IF                    21:56          
    3          John Börjesson            92    20 Hestra IF                    22:04          
    4          Simon Skogman             93    20 Kinnaströms SK               22:27          
    5          Albin Andersson           92    20 Kinnaströms SK               22:38          
    5          Johan Högstrand           92    20 OK Räven                     22:38          
    7          Egil Edvardsen            92     6 Göteborg-Majorna OK          23:32          
    8          Karl-Johan Westberg       92    20 OK Tranan                    25:15          
    9          Emil Karlsson             92     6 OK Alehof                    25:40          
   10          Martin Larsson            93    20 Hestra IF                    25:55          
   11          David Johansson           92    20 Rydboholms SK                26:07          
   12          Dan Börjesson             92    20 Hestra IF                    29:02          
   13          Anton Tholén              92    20 OK Skogshjortarna            29:36          
   14          Gustaf Ehlersson          92     6 Sjövalla FK                  30:05          
   15          Joel Nilsson              92     6 Lerums SOK                   30:52          
   16          Joel Udd                  92    20 Kinnaströms SK               31:25          
   17          Pelle Rundström           93     6 OK Landehof                  31:26          
   18          Martin Frisk              92    20 OK Mark                      33:41          
   19          Johan Eikeland            93     6 Lerums SOK                   35:10          
   20          Johan Blick               92     6 OK Alehof                    35:12          
   21          Johan Grandén             92    20 IK Ymer                      39:33          
   22          Filip Andersson           93    20 Kinnaströms SK               42:11          
   23          Martin Johansson Ahlber         20 Hestra IF                    42:18          
   24          Adam Grandén              92    20 IK Ymer                      43:29          
   25          Pontus Doverstav          93    20 IK Ymer                      43:32          
   26          Rickard Rempling          93     6 Sjövalla FK                  44:51          
   27          Simon Samuelsson          93    20 IK Ymer                      46:57          
   28          Simon Bodén               93    20 OK Mark                      49:49          
   29          Kristian Narbro-Porath    93     6 Tolered-Utby Ol-klubb        53:41          

               Robin Höglund             93     6 FK Herkules               ej start          
               Emil Andersson            93    20 OK Kullingshof            ej start          
               Johan Gunnarsson          93     6 Lerums SOK                ej start          
               Albin Peterson            92    20 OK Räven                  ej start          
               Hugo Niklason             92    20 OK Räven                  ej start          



H10  (9)       1940 m                      

    1          Filip Grahn               96    20 Hestra IF                    18:23          
    2          Anton Nilsson             95    20 OK Tranan                    20:51          
    3          Karl Modig                95     6 OK Alehof                    22:16          
    4          Pontus Hermansson         95     6 Tolered-Utby Ol-klubb        23:22          
    5          Viktor Larsson            95    20 Bredareds IF                 27:56          
    6          Anton Apelqvist                 20 Kinnaströms SK               29:54          
    7          Pontus Andersson          95     7 OK Löftan                    31:16          
    8          Jakob Ekman               95     7 FK Friskus Varberg           33:02          

               Alfred Larsson            96    20 Bredareds IF              Ej godk.          



D75  (2)       2510 m                      

    1          Annalisa Andersson        31     7 IK Trenne Ullared            42:09 G        
    2          Netty Egeröd              25     6 FK Herkules                  49:00 S        



D70  (5)       2510 m                      

    1          Inga-Lisa Johansson       33     7 Fjärås AIK                   34:48 G        
    2          Eva Falk                  32     6 IK Stern                     35:28 G        
    3          Anna-Lisa Berglund        32     6 Sävedalens AIK               38:47 G        
    4          Marianne Höglund          33     6 FK Herkules                  55:32          
    5          Gunvor Håkansson          31    20 Skene Sim o IS               58:40          



D65  (13)      2510 m                      

    1          Gudrun Broman             39     6 Göteborg-Majorna OK          29:31 G        
    2          Eivor Steen-Olsson        37     6 Kungälvs OK                  30:07 G        
    3          Gunnel Börjesson          38     6 IK Uven                      31:01 G        
    4          Vivi-Anne Bylund          38    20 Rydboholms SK                36:00 S        
    5          Mildred Josefsson         38    20 Rydboholms SK                39:56 S        
    6          Inger Hallberg            37     6 IK Uven                      41:20 S        
    7          Barbro Vallin             38     6 Kungälvs OK                  43:17 B        
    8          Anne-Marie Carlsson       36     6 Sävedalens AIK               43:27 B        
    9          Maija Drotz               37    20 Hestra IF                    46:28          
   10          Ann-Marie Särén           36    20 Borås GIF                    47:01          
   11          Margareta Sköldberg       38    20 Bredareds IF                 49:00          
   12          Anita Andersson           36     7 Fjärås AIK                   52:44          
   13          Ann-Marie Nilsson         36    20 IK Ymer                      55:48          



D60  (20)      2510 m                      

    1          Christina Schedwin        44     6 FK Herkules                  23:38 G        
    2          Ulla Lindhe               42     6 IK Stern                     27:17 S        
    3          Gunnel Svensson           43    20 IK Ymer                      27:51 S        
    4          Birgit Smedberg Nilsson   40    20 Hestra IF                    28:11 S        
    5          Mariann Kjellberg         41    20 Bredareds IF                 28:27 S        
    6          Ingrid Hermansson         43    20 IK Ymer                      28:50 S        
    7          Marie-Louise Lundström    43     7 OK Löftan                    29:29 S        
    8          Kerstin Johansson         44    20 OK Mark                      30:34 S        
    9          Berit Boberg              44     7 IF Rigor                     33:37 S        
   10          Britt Rangert             43    14 Växjö Allmänna IS            34:57 B        
   11          Lillemor Lorén            43    20 OK Frisene                   36:21          
   12          Ann-Britt Andersson       44     7 FK Friskus Varberg           38:16          
   13          Elvy Börjesson            41     6 OK Alehof                    39:12          
   14          Ann-Catrine Ahlström      41     7 Fjärås AIK                   41:39          
   15          Birgitta Parkner          43     6 OK Landehof                  45:52          
   16          Solveig Johansson         44    20 IK Gandvik                   48:12          
   17          Mona Carlson              42    20 OK Skogshjortarna            48:27          

               Kerstin Spetz             44    20 Nitta IF                  Ej godk.          
               Monica Swärd                     6 Göteborgs Spårvägars GI   Ej godk.          
               Maj-Britt Eliasson        43    20 Fritsla VIK               ej start          



D55  (16)      2690 m                      

    1          Inger Holmstrand                20 Herrljunga SK Skid o OL      28:38 G        
    2          Birgitta Tollesson        45     6 OK Alehof                    30:40 G        
    3          Ingegerd Kallin           48    20 SOK 68                       34:39 S        
    4          Lotta Börjesson           48     6 Sävedalens AIK               34:46 S        
    5          Anita Andersson           48    20 OK Skogshjortarna            36:50 S        
    6          Ann-Britt Johansson       46     6 IK Stern                     37:49 S        
    7          Birgit Tisell             46     6 Lerums SOK                   38:00 S        
    8          Gunborg Gustafsson        45    20 Borås GIF                    38:57 S        
    9          Marianne Faxén            48     6 IK Stern                     39:38 S        
   10          Anita Junfors             45    20 OK Skogshjortarna            41:05 B        
   11          Ingrid Rex Wallström      46     6 IK Uven                      42:56 B        
   12          Rosa Johansson            47     6 IK Uven                      48:10          
   13          Barbro Andersson          46    20 OK Skogshjortarna            49:12          

               Margareta Lindberg        46     6 Frölunda OL               ej start          
               Berit Svensson            45    20 OK Mark                   ej start          
               Ingrid Carlstedt          47     6 Sävedalens AIK            ej start          



D55 MOTION  (4 2140 m                      

    1          Gun Johansson             40     6 OK Landehof                  36:05 S        
    2          Lena Svensson             46    20 SOK 68                       48:55 B        
    3          Britt-Marie Jacobson      44     6 Frölunda OL                  51:01 B        
    4          Inger Eismark             49     6 IFK Göteborg               1:05:35          



D50  (19)      2690 m                      

    1          Maria Norell              51     6 FK Herkules                  26:23 G        
    2          Monica Knutsson            1     6 Sävedalens AIK               27:24 G        
    3          Anne Kaill                54    20 IK Omega                     29:41 G        
    4          Ann-Kristin Lindegårdh    50     6 Tolered-Utby Ol-klubb        31:09 S        
    5          Pia Börjesson             51    20 Toarps OK                    31:16 S        
    6          Eva Blomström             50     6 IK Stern                     31:29 S        
    7          Karin Axelsson            51     6 IK Uven                      33:31 S        
    8          Britt-Marie Larsson       50    20 SOK 68                       35:09 S        
    9          Annika Gustavsson         53    20 Bredareds IF                 38:03 B        
   10          Gunilla Jogeland          52    20 IK Ymer                      38:55 B        
   11          Anita Eklöf               54    20 IK Ymer                      39:32 B        
   12          Marianne Lidhage          51    20 IK Ymer                      41:17          
   13          Eva Bergman               51     6 IK Uven                      43:30          
   14          Lola Ahlberger                  20 Hestra IF                    43:57          
   15          Marita Larsson            54    20 Kinnaströms SK               44:52          
   16          Mirjam Norén              51     6 IK Uven                      49:07          
   17          Siv Johansson             54    20 Falköpings AIK               52:08          
   18          Marianne Bertilsson       51    20 OK Räven                   1:00:08          

               Ann-Marie Arkåsen         52    20 Falköpings AIK            Ej godk.          



D45  (24)      3200 m                      

    1          Eva Britta Lidström       55     6 OK Landehof                  26:46 G        
    2          Gunilla Larsson           57    20 Bredareds IF                 33:17 S        
    3          Kerstin Andersson         56    20 Ryda SK                      33:26 S        
    4          Marie Claesson            58    20 Rydboholms SK                36:40 S        
    5          Silke Klick               59     6 IK Stern                     37:50 S        
    6          Gunilla Lind              57     6 OK Landehof                  43:47          
    7          Christina Nilsson         59     6 Lerums SOK                   46:41          
    8          Monika Nilsson            58     6 OK Alehof                    48:07          
    9          Gunilla Carlsson          59     6 FK Herkules                  48:28          
   10          Elisabet Månsson          58     7 OK Löftan                    48:49          
   11          Marie Kristiansson        57    20 OK Räven                     48:52          
   12          Anita Lomås               59    20 OK Tranan                    49:36          
   13          Ann Laas                  58    20 OK Skogshjortarna            49:59          
   14          Lena Håkansson            58     6 IK Uven                      50:41          
   15          Gunnel Svantesson         55    20 IK Ymer                      51:10          
   16          My Engström               56     6 Lerums SOK                   51:18          
   17          Elisabeth Hemlin          57     6 IK Uven                      54:41          
   18          Kajsa Arvidsson-Wallin    55    20 SOK 68                       56:23          
   19          Lisa Larsson              59     6 Sjövalla FK                1:10:08          
   20          Kerstin Eikeland          58     6 Lerums SOK                 1:14:07          
   21          Lilian Håkansson          56     6 Kungälvs OK                1:43:15          

               Anneli Brander            56     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          
               Katarina Östling          57    20 OK Skogshjortarna         ej start          
               Ulla Niklason             56    20 OK Räven                  ej start          



D45 MOTION  (4 2140 m                      

    1          Lena Carlström            52     6 Sävedalens AIK               34:39 S        
    2          Annelie Johansson         56    20 Falköpings AIK               50:30 B        
    3          Karin Larsson             55     6 Tolered-Utby Ol-klubb        56:53          

               Eva K.Johansson           57     6 Kungälvs OK               ej start          



D40  (20)      3310 m                      

    1          Pia Hermansson            61     6 Tolered-Utby Ol-klubb        30:30 G        
    2          Sofia Bengtsson           62    15 Järfälla OK                  31:20 G        
    3          Agneta Sander             61     6 Göteborg-Majorna OK          32:32 G        
    4          Lena Eriksson             62    20 Elfsborg SOK                 33:07 G        
    5          Annika Aasa               63     6 IK Uven                      35:58 S        
    6          Helena Larsson            60    20 Hestra IF                    36:31 S        
    7          Kristin Hansson           61    20 OK Räven                     38:04 S        
    8          Marianne Hansson          61    20 Bredareds IF                 39:37 S        
    9          Lena Lövgren              60    20 IK Ymer                      41:27 S        
   10          Annie Edvardsen           62     6 Göteborg-Majorna OK          42:01 S        
   11          Susanne Johansson         64     7 Fjärås AIK                   42:31 S        
   12          Lisbeth Bergagård         60     6 Tolered-Utby Ol-klubb        43:11 S        
   13          Birgitta Hansson          61    20 OK Tranan                    44:49 B        
   14          Karin Larsson             61    20 Bredareds IF                 45:06 B        
   15          Monika Johansson          64    20 Bredareds IF                 46:44 B        
   16          Caisa Peszlén             61    20 OK Skogshjortarna            47:34          
   17          Agneta Johansson          61    20 Rydboholms SK                47:49          
   18          Irené Andersson           63    20 OK Kullingshof               48:54          
   19          Marie Hermansson          62    20 OK Kullingshof               58:22          
   20          Lisbeth Modig             61     6 OK Alehof                  1:32:06          



D35  (6)       3480 m                      

    1          Suzy Larsson              66    20 OK Skogshjortarna            39:05 G        
    2          Lena Karlsson             68     6 OK Alehof                    46:38 S        
    3          Lena Wikénius             66    13 Malmö OK                     48:14 S        
    4          Annica Jönsson            69     7 FK Friskus Varberg           52:05 S        
    5          Helena Andersson          66    20 Kinnaströms SK               57:34 B        

               Kristina Nilsson          68    20 OK Tranan                 ej start          



D21  (40)      3780 m                      

    1          Laila B Höglund           62     6 FK Herkules                  27:36 G        
    2          Pia Johansson             71     6 OK Landehof                  30:28 G        
    3          Annika Östman             75     6 Sävedalens AIK               30:32 G        
    4          Linda Martinsson          78     6 IF Marin Väst                30:36 G        
    5          Maria Holmstrand          79     6 IFK Göteborg                 30:47 G        
    6          Hanna Rangert             74     6 Sävedalens AIK               30:56 G        
    7          Emelie Svalin             80    20 Vänersborgs SK               31:30 S        
    8          Julia Gunnarsson          84     6 Lerums SOK                   31:40 S        
    9          Erika Jedar               72    16 OK Tor                       32:08 S        
   10          Anna Bigsten              79     6 FK Herkules                  32:31 S        
   11          Ida Hördegård             77     6 IFK Göteborg                 32:43 S        
   12          Carina Gustavsson         68    13 OK Gynge                     32:49 S        
   13          Karin Lindkvist           78     6 Sjövalla FK                  33:12 S        
   14          Johanna Ring              81    15 IFK Lidingös Skid o OK       33:26 S        
   15          Veronica Grimmergård      77    20 Bredareds IF                 33:48 S        
   16          Charlotte Gustafsson      84    16 OK Hällen                    33:54 S        
   17          Maria Krafft-Helgesson    73    20 Hestra IF                    34:03 S        
   18          Ingmarie Brander Strand   52     6 Göteborg-Majorna OK          34:39 S        
   19          Elin Svensson             78    13 Pan-Kristianstad             34:45 S        
   20          Lina Jogeland             83    20 IK Ymer                      35:25 S        
   21          Hanna Arnell              83    20 OK Mark                      35:26 S        
   22          Maria Olausson            76     6 IFK Göteborg                 35:50 S        
   23          Sandra Pettersson         76    20 Kinnaströms SK               36:15 S        
   24          Linda Ranbro              76    13 Malmö OK                     36:21 S        
   25          Annika Johansson          72    20 OK Tranan                    36:31 S        
   26          Agnes Svensson            75     6 Sävedalens AIK               36:50 S        
   27          Åsa Boberg                70     7 IF Rigor                     38:10 S        
   28          Åsa Hagnestål             77    13 Malmö OK                     39:26 S        
   29          Frida Kjellberg           81     6 IFK Göteborg                 40:28 B        
   30          Jenny Johansson           76    18 Kristinehamns OK             41:18 B        
   31          Malin Sörstrand           79    20 SOK 68                       42:09          
   32          Lena Melvinsdotter        76     7 IF Rigor                     42:30          
   33          Anna-Karin Rödström       73    20 Falköpings AIK               50:52          
   34          Karin Johansson           75     6 Sävedalens AIK               51:30          
   35          Rebecca Djurbäck          83    20 Kinnaströms SK               52:30          
   36          Karin Aneland             77     6 IFK Göteborg                 55:09          
   37          Emma Hallenberg           87    20 Kinnaströms SK               58:56          

               Susanne Biörs             76    20 OK Tranan                 Ej godk.          
               Lisa Bigsten              76     6 FK Herkules               ej start          
               Madeleine Johansson       70    20 OK Tranan                 ej start          



D21 MOTION  (4 2650 m                      

    1          Tina Rundström            65     6 OK Landehof                  30:40 S        
    2          Cecilia Karlsson          82    20 OK Skogshjortarna            50:09          
    3          Maria Ehlersson           64     6 Sjövalla FK                  59:13          

               Ulrika Krona              67    20 OK Skogshjortarna         ej start          



D20  (7)       3490 m                      

    1          Anna Nilsson              85    20 IK Ymer                      34:43 G        
    2          Lisa Engström             86     6 Lerums SOK                   45:04 S        
    3          Kajsa Larsson             85    20 Hestra IF                  1:02:39          

               Hanna Mattsson            84     6 IK Uven                   Ej godk.          
               Charlotte Magnusson       85    20 IK Ymer                   ej start          
               Hanna Johansson           85    20 OK Skogshjortarna         ej start          
               Karin Kaill               84    20 IK Omega                  ej start          



D18  (13)      3220 m                      

    1          Lina Strand               88     6 Göteborg-Majorna OK          26:45 G        
    2          Tiina Laas                86    20 OK Skogshjortarna            29:07 G        
    3          Malin Andersson           87    20 IK Ymer                      29:38 G        
    4          Helena Lidhage            87    20 IK Ymer                      30:14 S        
    5          Karna Thorsson            86    13 Malmö OK                     34:23 S        
    6          Frida Stolt               86    20 Vänersborgs SK               35:57 S        
    7          Jonna Engström            87     6 Lerums SOK                   36:20 S        
    8          Jessica Eriksson          86    20 Bredareds IF                 40:26 B        
    9          Linda Andreasson          87    20 OK Skogshjortarna            54:59          

               Emma Fredman              86    20 Hestra IF                 ej start          
               Therese Fredman           87    20 Hestra IF                 ej start          
               Lena Johansson            86     6 OK Alehof                 ej start          
               Maria Jonsson             86    20 Hestra IF                 ej start          



D16  (26)      3200 m                      

    1          Sofia Larsson             88    20 Hestra IF                    31:23          
    2          Hanna Axelsson            89    20 OK Skogshjortarna            33:20          
    3          Kristin Ander             88     6 OK Landehof                  34:47          
    4          Johanna Lidström          88     6 OK Landehof                  35:17          
    5          Johanna Estving           89     6 Lerums SOK                   36:04          
    6          Kristina Persson          89     6 Tolered-Utby Ol-klubb        36:17          
    7          Jenny Adolfsson           88     6 Lerums SOK                   36:29          
    8          Josefin Bertilsson        89     6 FK Herkules                  36:36          
    9          Joanna Larsson            88    20 Bredareds IF                 37:02          
   10          Anna Månsson              88     7 OK Löftan                    39:14          
   11          Kristin Skaar             89    20 Ryda SK                      39:18          
   12          Lisa Weimann              89     6 IK Uven                      39:39          
   13          Marie Rönngård            88     6 OK Alehof                    41:33          
   14          Malin Börjesson           89     6 OK Alehof                    43:04          
   15          Marie Johansson           88    20 OK Tranan                    43:15          
   16          Emma Jonsson              88    20 Hestra IF                    44:05          
   17          Ida Engström              89     6 Lerums SOK                   46:05          
   18          Agnes Ramle               89     6 Sjövalla FK                  46:40          
   19          Sofia Johansson           88    20 OK Tranan                    48:14          
   20          Victoria Stålheim         89     6 Sävedalens AIK               50:00          
   21          Emma Söder                88    20 OK Mark                      54:18          
   22          Petra Östanbäck           89    20 Fritsla VIK                  54:28          
   23          Sofie Östanbäck           89    20 Fritsla VIK                  54:40          
   24          Charlotte Agrell          89     7 FK Friskus Varberg         1:02:54          
   25          Anja Johansson            89     6 IF Marin Väst              1:04:37          
   26          Therese Sjöblom           89    20 Fritsla VIK                1:12:35          



D14  (29)      2710 m                      

    1          Linnea Edespong           90     7 FK Friskus Varberg           29:42          
    2          Josefin Bergagård         90     6 Tolered-Utby Ol-klubb        29:52          
    3          Emma Garmer               91     6 IF Marin Väst                31:40          
    4          Elina Eriksson            90    20 Bredareds IF                 32:27          
    5          Lisa Larsson              91    20 Bredareds IF                 32:42          
    6          Elin Månsson              92     7 OK Löftan                    32:50          
    7          Anna Larsson              90     6 Sjövalla FK                  33:44          
    8          Ylva Fonselius            90     6 IF Marin Väst                35:03          
    9          Tove Udd                  90    20 Kinnaströms SK               35:09          
   10          Malin Hall                90     6 Tolered-Utby Ol-klubb        35:32          
   11          Lovisa Nilsson            90     6 Lerums SOK                   36:58          
   12          Emilia Carlsson           90     6 Tolered-Utby Ol-klubb        37:21          
   13          Kristin Edvardsen         90     6 Göteborg-Majorna OK          37:23          
   14          Therese Modig             90     6 OK Alehof                    38:02          
   15          Rebecka Höglund           90     6 Sjövalla FK                  38:45          
   16          Evelina Nilsson           90    20 OK Tranan                    40:20          
   17          Astrid Ehlersson          90     6 Sjövalla FK                  44:52          
   18          Camilla Larsson           90    20 Bredareds IF                 45:21          
   19          Mia Gustafsson            91     6 Tolered-Utby Ol-klubb        49:23          
   20          Carolina Johansson        91    20 OK Skogshjortarna            50:40          
   21          Jenny Jareteg             91    20 Rydboholms SK                51:17          
   22          Amanda Fridén             91    20 OK Orinto                    54:14          
   23          Linnea Burén              91    20 IK Ymer                    1:03:22          

               Hanna Hernius             91    20 OK Orinto                 Ej godk.          
               Elin Odbro                90    20 OK Räven                  Ej godk.          
               Malin Hermansson          90     6 Tolered-Utby Ol-klubb     Ej godk.          
               Hanna Porsgaard           91     6 IK Uven                   ej start          
               Josefine Malmgren         90     6 Lerums SOK                ej start          
               Hanna Westerberg          91     6 IF Marin Väst             ej start          



D12  (17)      2550 m                      

    1          Beatrice Birgersson       93    20 Kinnaströms SK               23:29          
    2          Lovisa Hansson            93    20 Bredareds IF                 30:41          
    3          Lina Josefsson            93    20 Rydboholms SK                34:58          
    4          Karin Hoof                92    20 Hestra IF                    36:18          
    5          Anne Hansson              93    20 OK Räven                     39:58          
    6          Johanna Nylund            93     6 Sävedalens AIK               40:48          
    7          Frida Strandberg          92     6 Sävedalens AIK               41:51          
    8          Jessica Johansson         93    20 OK Skogshjortarna            45:29          
    9          Emeli Fridén              93    20 OK Orinto                    45:54          
   10          Jessica Svalsjö           92     6 OK Landehof                  46:40          
   11          Therese Enenge            93    20 Bredareds IF                 47:55          
   12          Johanna Ekedahl           93     6 Tolered-Utby Ol-klubb        49:46          
   13          Lina Johansson Ahlberge         20 Hestra IF                    51:39          
   14          Pernilla Karlsson         93    20 OK Mark                      52:39          
   15          Sanna Carlshede           93     6 IK Uven                      52:50          

               Clara Garmer              92     6 IF Marin Väst             ej start          
               Malin Hedberg             92     6 Lerums SOK                ej start          



D10  (16)      1940 m                      

    1          Josefin Andersson         94    20 Kinnaströms SK               18:30          
    2          Klara Hemlin              94     6 IK Uven                      18:39          
    3          Elin Högstrand            94    20 OK Räven                     18:43          
    4          Filippa Spånér            94     6 Sävedalens AIK               19:16          
    5          Anna Wallin               94     6 Sjövalla FK                  19:32          
    6          Martina Johansson         94    20 Bredareds IF                 20:25          
    7          Susanna Rosenlind         94    20 OK Orinto                    21:00          
    8          Elin Blick                94     6 OK Alehof                    21:26          
    9          Linnea Ekman              94     7 FK Friskus Varberg           22:20          
   10          Helena Hedberg            94     6 Lerums SOK                   22:48          
   11          Elin Sundqvist            94    20 OK Tranan                    26:59          
   12          Tilda Karlsson            95     6 OK Alehof                    27:17          
   13          Lisa Hüls                 94     6 IK Stern                     31:02          
   14          Amanda Ekman              95     7 FK Friskus Varberg           36:32          

               Hanna Magnusson           94     6 FK Herkules               ej start          
               Elvira Ramle              94     6 Sjövalla FK               ej start          



U4  (1)        2710 m                      

    1          Beatrice Lundkvist        88    13 Malmö OK                     57:13          



U3  (6)        2550 m                      

    1          Jonathan Pettersson       91     6 Lerums SOK                   23:12          
    2          Max Bergkvist             91     6 Frölunda OL                  36:25          
    3          Simon Klahr               91    20 OK Orinto                    39:31          
    4          Amanda Bengtsson          93    15 Järfälla OK                  46:47          
    5          Leo Pettersson            91     6 Lerums SOK                   50:15          
    6          Erik Ask                  93     6 Lerums SOK                 1:03:03          



U2  (12)       1940 m                      

    1          Rickard Pettersson        93     6 Lerums SOK                   19:41          
    2          Hanna Zetterberg          94    20 OK Räven                     22:01          
    3          Anton Mohlin              95     6 IK Stern                     25:46          
    3          Therese Dahlin            88     6 Tolered-Utby Ol-klubb        25:46          
    5          Viktor Tunefjord                20 Kinnaströms SK               26:22          
    6          Robin Andersson           95    20 Kinnaströms SK               34:44          
    7          Sandra Dahlin             90     6 Tolered-Utby Ol-klubb        36:02          
    8          Hedvig Lindström          93     6 Sjövalla FK                  40:11          

               Linnéa Jansson            93     6 Lerums SOK                ej start          
               Linn Johansson            93    20 OK Räven                  ej start          
               Johanna Rempling          95     6 Sjövalla FK               ej start          
               Niclas Börjesson                20 OK Räven                  ej start          



U1  (15)       1750 m                      

    1          Johan Höglund             96     6 FK Herkules                  14:03          
    2          Markus Larsson            96    20 Hestra IF                    16:26          
    3          Daniel Andersson          97     7 OK Löftan                    17:11          
    4          Fanny Bengtsson           96    15 Järfälla OK                  17:45          
    5          Molly Rundström           97     6 OK Landehof                  18:01          
    6          Lisa Carlsson             95     6 Tolered-Utby Ol-klubb        18:59          
    7          Elin Claesson             95    20 OK Orinto                    22:10          
    7          Hanna Eikeland            97     6 Lerums SOK                   22:10          
    9          Erik Fors                       20 Björkehovs IS                24:41          
   10          Pernilla Andersson        97     7 OK Löftan                    26:16          
   11          Josefine Nylund           96     6 Sävedalens AIK               26:56          

               Jacob Thomas              93     6 Lerums SOK                ej start          
               Jacob Thomas              93     6 Lerums SOK                ej start          
               Jacob Thomas              93     6 Lerums SOK                ej start          
               Jacob Thomas              93     6 Lerums SOK                ej start          



INSKOLNING  (2 1750 m                      

               Emil Johansson            84    20 Bredareds IF                 Godk.          
               Sofie Johansson           99    20 OK Tranan                    Godk.          
               Joel Johansson            95    20 SOK 68                       Godk.          
               Julia Ramhult                   20 Hestra IF                    Godk.          
               Lina Sundkvist            99    20 OK Tranan                    Godk.          
               Filip Larsson             75    20 Bredareds IF                 Godk.          
               Erik Persson                    20 OK Orinto                    Godk.          
               Emma nilsson                    20 OK Tranan                    Godk.          
               Joel Palmgren             99     6 Göteborg-Majorna OK          Godk.          
               Jonna Ramhult                   20 Hestra IF                    Godk.          
               William Lindved           99     6 Göteborg-Majorna OK          Godk.          
               Aina Hüls                 97     6 IK Stern                     Godk.          
               Victor Helgesson          99    20 Hestra IF                    Godk.          
               Johanna Olsson            96    20 Bredareds IF                 Godk.          
               Måns Wallenius            99    20 OK Orinto                    Godk.          
               Jonathan Bodén            99    20 OK Mark                      Godk.          
               Ellen Sander              96     6 Göteborg-Majorna OK          Godk.          
               Linn Sander                      6 Göteborg-Majorna OK          Godk.          
               Sonja Lindved             99     6 Göteborg-Majorna OK          Godk.          
               Agnes Spånér              99     6 Sävedalens AIK               Godk.          
               Olivia Ullman                    6 OK Alehof                    Godk.          
               Emy Zetterberg            99    20 OK Räven                     Godk.          
               Julia Bergdahl            99     6 Sävedalens AIK               Godk.          

               Martina Kilborn           90    20 SOK 68                    Ej godk.          
               Niklas Frisk              99    20 OK Mark                   Ej godk.          



Öppen 1  (12)  1940 m                      

    1          Simon Gustavsson                20 OK Orinto                    19:07 B        
    2          Ellen Valgren             99    20 Bredareds IF                 29:12          
    3          Maria Svensson            55     6 IK Stern                     29:24          
    4          Maria Sörstrand           75    20 SOK 68                       29:31          
    5          Lena Nylund               99     6 Sävedalens AIK               30:38          
    6          Emma Kilborn              90    20 SOK 68                       36:50          
    7          Eivor Lövgren             36    20 Kinnaströms SK               38:20          
    8          Ulla Eriksson                   20 OK Räven                     38:52          
    9          Frida Rehnberg            64     6 IK Stern                     44:07          

               Carl Eckermark            94     6 OK Landehof               Ej godk.          
               Anton Boberg                     7 IF Rigor                  Ej godk.          
               Vivan Wignäs                     6 Lerums SOK                Ej godk.          



Öppen 2  (19)  2650 m                      

    1          Lena Carlshede            99     6 IK Uven                      44:27 B        
    2          Emma Skogman              99    20 Rydboholms SK                49:40 B        
    3          Ove Grusell               52    20 OK Räven                     52:21 B        
    4          Hildur Olsson             39     7 IK Trenne Ullared            55:48 B        
    5          Lena Larsson                    20 Björkehovs IS                57:03 B        
    6          Rachel Håndlykkan               20 OK Orinto                    58:40 B        
    7          Marcus Carlsson           95    20 SOK 68                     1:01:34          
    8          Tobias Herbertsson        90     7 IF Rigor                   1:04:32          
    9          Anna Wahlgren             90    20 Bredareds IF               1:06:26          
   10          Karin Granberg                  20 Skene Sim o IS             1:15:52          
   11          Sandra Carlsson           92    20 SOK 68                     1:27:08          
   12          Agneta Aholainen          66    20 SOK 68                     1:27:11          
   13          Lennart Arvidsson         33    20 IK Ymer                    1:35:08          
   14          Kent Eikeland             50     6 Lerums SOK                 1:38:32          
   15          Carine Van Humbeeck       99     6 IF Marin Väst              1:38:42          

               Barbro Jonsson            53    20 Hestra IF                 Ej godk.          
               Mary Larner                0     6 Göteborg-Majorna OK       Ej godk.          
               Monica Skytt              63     6 Sjövalla FK               Ej godk.          
               Harriet OIausson          99    20 IK Omega                  Ej godk.          



Öppen 4  (36)  2970 m                      

    1          Anette Sundqvist          67    20 OK Tranan                    38:52 B        
    2          Ingemar Gustafsson        46    20 Skene Sim o IS               39:20 B        
    3          Anna Karlsson             73    20 SOK 68                       39:57 B        
    4          Pether Camitz             57     6 Göteborg-Majorna OK          43:13 B        
    5          Valter Staafjord          38    20 OK Tranan                    44:27 B        
    6          Cathrine Davidson         72    20 SOK 68                       44:55 B        
    7          Kerstin Hedlund           52    20 IK Ymer                      45:53 B        
    8          Pelle Olofsson            59    20 OK Skogshjortarna            46:44 B        
    9          Ingela Larsson            66    20 Hestra IF                    48:13 B        
   10          Nils-Eric Toftered        37     7 IF Rigor                     48:19 B        
   11          Lena Zetterberg           65    20 OK Räven                     50:09 B        
   12          Göte Höglund              29     6 FK Herkules                  50:47 B        
   13          Vera Toftered             36     7 IF Rigor                     52:17          
   14          A-C Hagman-Kinn           55    20 Kinnaströms SK               52:38          
   15          Matz Sandström            99    20 Skene Sim o IS               55:39          
   16          Robert Wignäs                    6 Lerums SOK                   55:42          
   17          Maria Ahlberg             57    20 Ryda SK                      55:58          
   18          Birgitta Broberg          50     6 IF Marin Väst                57:12          
   19          Per Robertson             42     6 IFK Göteborg                 57:22          
   20          Sara Lund                 90     6 IFK Göteborg                 57:54          
   21          Jakob Lund                99     6 IFK Göteborg                 57:58          
   22          Carina Wahlgren                 20 Bredareds IF                 58:04          
   23          Erik Råwall                     20 Hestra IF                  1:00:10          
   24          Mats Doverstav            99    20 OK Orinto                  1:00:59          
   25          Håkan Lindved             99     6 Göteborg-Majorna OK        1:01:42          
   26          Sven-Olof Karlsson              14 Växjö Allmänna IS          1:10:02          
   27          Per-Olof Särén            29    20 Borås GIF                  1:10:48          
   28          Linda Eklund                     6 Göteborg-Majorna OK        1:12:54          
   29          Gunnar Palmgren           58     6 Göteborg-Majorna OK        1:17:48          
   30          Jan-Erik Porath           55     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:19:12          
   31          Anette Olofsson           59    20 OK Skogshjortarna          1:21:17          
   32          Carina Stenberg           64    20 OK Skogshjortarna          1:21:42          
   33          Rina Takahashi                   6 FK Herkules                1:23:39          

               Torbjörn Hess-Petersen    63    20 Kinnaströms SK            Ej godk.          
               Astrid Sillerström        32    20 OK Skogshjortarna         Ej godk.          
               Bosse Johansson           99    20 Falköpings AIK            Ej godk.          



Öppen 5  (14)  3520 m                      

    1          Anders Ekberg             52    20 OK Mark                      47:47 B        
    2          Morgan Johansson          59    20 SOK 68                       50:05 B        
    3          Daniel Hansson            53    20 IK Ymer                      55:55 B        
    4          Stefan Magnusson          65    13 Malmö OK                     56:18 B        
    5          Christer Lundenius        99    13 Malmö OK                     56:45 B        
    6          Ingvar Broten                   20 OK Orinto                    57:49 B        
    7          Martin Carlsson           60     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:02:03 B        
    8          Per Börjesson             58    20 Ryda SK                    1:02:32 B        
    9          Jens Gustafson            59    20 OK Räven                   1:02:43 B        
   10          Kristina Landgren               13 Malmö OK                   1:03:29          
   11          Joakim Nykvist            73     6 FK Herkules                1:04:11          
   12          Jan Kinn                  38    20 Kinnaströms SK             1:06:00          
   13          Fredrik Ganning           99    20 IK Omega                   1:11:49          
   14          Roger Lundin                     7 FK Friskus Varberg         1:39:32          



Öppen 7  (44)  3310 m                      

    1          Håkan Andersson           52    20 Skene Sim o IS               29:57 B        
    2          Kennet Öhlund             67    20 IK Ymer                      30:58 B        
    3          Jan Larsson                2    20 Rydboholms SK                31:18 B        
    4          Ivan Andersson            41    20 Kinnaströms SK               31:20 B        
    5          Per-Anders Enenge         99    20 Bredareds IF                 32:40 B        
    5          Johan Lindeblom                 20 IK Omega                     32:40 B        
    7          Tommy Nilsson             63    20 Rydboholms SK                32:48 B        
    8          Lennart Andersson         78    20 SOK 68                       33:56 B        
    9          Fredrik Davidson          71    20 SOK 68                       34:15 B        
   10          Jonas Leander                   20 Skene Sim o IS               34:40 B        
   11          Frida Wallström           76     6 Sävedalens AIK               34:57 B        
   12          Anita Antonsson           56     7 OK Löftan                    36:03 B        
   13          Lars-Olof Rönnqvist       48     7 OK Löftan                    37:03 B        
   14          Claes Odbro               64    20 OK Räven                     37:19 B        
   15          Per-Anders Aronsson       65    20 Bredareds IF                 38:01 B        
   16          Magnus Wallenius                20 OK Orinto                    38:04 B        
   17          Johan Eksberg             70    20 Rydboholms SK                38:19 B        
   18          Åke Axelsson              37     6 IK Uven                      40:05          
   19          Stefan Eksberg            66    20 Rydboholms SK                40:52          
   20          Birger Aronsson           40    20 Bredareds IF                 41:23          
   21          Janis Sanders             41    20 Borås GIF                    41:28          
   22          Rickard Wallenius               20 OK Orinto                    41:51          
   23          Peter Clasén                    20 IK Ymer                      42:19          
   24          Hans Hansson              58    20 OK Räven                     42:23          
   25          Raimo Wallenius           40    20 OK Orinto                    42:26          
   26          Klas Adolfsson            72    20 IK Ymer                      43:00          
   27          Kenneth Hedlund           51    20 IK Ymer                      45:13          
   28          Ragnar Fallström          46     6 Lerums SOK                   45:21          
   29          Katrina Folland           99     6 Göteborg-Majorna OK          47:05          
   30          Pirkko Turpeinen          52     7 OK Löftan                    48:09          
   31          Bo Adolfsson              43    20 IK Ymer                      50:57          
   32          Lizzie Hansen             48     6 OK Landehof                  53:49          
   33          Sven-Erik Ekedahl         59     6 Tolered-Utby Ol-klubb        55:18          
   34          Christina Bregell         59     6 Lerums SOK                   56:29          
   35          Bengt Mohlin              44     6 Göteborgs SK                 56:56          
   36          Sören Fägersten           41    20 Skene Sim o IS               57:20          
   37          Eva Adolfsson             48    20 IK Ymer                      58:09          
   38          Christina Hogedal         38     6 Kungälvs OK                  59:39          
   39          Karin Jareteg             66    20 Rydboholms SK              1:01:19          
   40          Tomas Österlund           54    20 IK Ymer                    1:02:01          
   41          Lars Kilborn              55    20 SOK 68                     1:03:27          
   42          Bert Luvö                 44     6 FK Herkules                1:15:31          
   43          Gunnel Aldergren-Luvö     47     6 FK Herkules                1:15:34          

               Claes Andreasson          58     6 Sjövalla FK               Ej godk.          



Öppen 8  (21)  4200 m                      

    1          Henrik Aronsson           71    20 OK Orinto                    35:31 B        
    2          Mattias Ottosson          78    20 OK Skogshjortarna            38:18 B        
    3          Jonas Brånalt                   20 OK Orinto                    41:26 B        
    4          Joakim Millegård          87     6 Sävedalens AIK               41:51 B        
    5          Helena Bååth              71    20 Hestra IF                    42:04 B        
    6          Leif Rylander             48    20 Kinnaströms SK               43:45 B        
    7          Per Johansson             66    14 OK Reftele                   45:11 B        
    8          Magnus Ullman             62     6 OK Alehof                    45:29 B        
    9          Carl-Johan Högstrand      56    20 OK Räven                     46:41 B        
   10          Dennis Andersson          54     6 Tolered-Utby Ol-klubb        47:47          
   11          Stefan Aläng              74       Ärla IF                      50:58          
   12          Tomas Tranberg            62    20 Kinnaströms SK               51:48          
   13          Fredrik Johansson         69    20 Hestra IF                    52:10          
   14          Thomas Rempling           65     6 Sjövalla FK                  55:30          
   15          David Luvö                73     6 FK Herkules                  57:29          
   16          Lars Renberg                    20 OK Orinto                  1:02:14          
   17          Bo Andreasson             46    14 OK Reftele                 1:04:21          
   18          Gunnel Karlsson           45    20 SOK 68                     1:08:05          
   19          Kåre Tengnér              38     7 FK Friskus Varberg         1:09:34          
   20          Monika Jonsson                  20 OK Skogshjortarna          2:08:02          

               Stefan Johansson          67     6 Sävedalens AIK            Ej godk.